נתי רוזנבלום – פסיכותרפיסט

טיפול זוגי – פסיכותרפיה זוגית

פסיכותרפיה הינו טיפול באמצעות שיחות עם המטפל. מטרת הטיפול הינה לשפר את מצבו של המטופל, להקל על סבל או מצוקה שחווה, לסייע לו להתגבר על מכשולים שהמטופל חש "שתוקעים" את התקדמותו בחיים, ולסייע לו לחיות חיים מלאים, מספקים ומאושרים יותר.
כיצד פסיכולוג או פסיכותרפיסט עובדים, ומה בעצם מתבצע בתהליך הטיפולי?
קיימים זרמים טיפולים שונים הנשענים על תאוריות טיפוליות שונות ולכן הטיפול שהם מציעים שונה. בהכללה, טיפול נפשי מסייע לאדם להתבונן בחייו מזוויות ראיה שונות מאלו שהוא מורגל אליהם, למסייע לשים לב לדפוסים שהוא עובד על פיהם. להבין כיצד אלו נכנסו לחייו ולחשוב איזה מהם משרתים אותו וטובים עבורו ועל אלה דפוסים הוא מוכן לוותר ולתת להם לצאת מחייו.

הרבה אנשים לא מבדילים מהו תפקידם של אנשי מקצוע שונים ועקב זאת לפעמים הם פונים למקום הלא נכון.
פסיכיאטר הינו רופא שהתמחה בבריאות הנפש. הוא רשאי לאבחן מחלות נפש ולתת תרופות.
פסיכולוג הינו בעל תואר שני בפסיכולוגיה. בדרך כלל כשחושבים על טיפול נפשי אצל פסיכולוג או פסיכולוגית, מתכוונים לפסיכולוג קליני. פסיכולוג קליני מתמחתה בבריאות הנפש ותהליך הכשרתו כולל התנסות והתמחות במרפאות בתי נפש ובתי חולים לחולי נפש.
עובד סוציאלי בדומה לפסיכולוג כולל קשת רחבה של תחומים. עובדים סוציאליים העוסקים בטיפול, הם עובדים סוציאליים בעלי תואר שני עם התמחות בטיפול (פסיכותרפיה).

פסיכותרפיה הינה מהות העבודה הטיפולית בשיחות. היא תרפיה נפשית שנשענת על פסיכולוגיה קלאסית ועל שיטות מתקדמות בפסיכולוגיה (טיפול פוסט מודרני). פסיכותרפיסט הינו מטפל מאחד מהפרופסורות שמניתי (פסיכיאטר, פסיכולוג או עובד סוציאלי) שהתמחו בטיפול בשיחות.
לסיכום לא כל פסיכיאטר, פסיכולוג או עובד סוציאלי עוסק בטיפול בשיחות- פסיכותרפיה. אלא רק מומחים מהמקצועות הללו, שבחרו ללכת למסלול טיפולי של שיחות, להתמקצע ולהתמחות בתחום זה.

טיפול זוגי הוא תהליך של ברור עמוק ומשמעותי של הזוגיות ושל הקשיים שמפריעים לכם להיות בזוגיות לה קיוויתם. בטיפול הזוגי בוחנים מה עומד מאחורי הקשיים והמריבות? על מה כל אחד מבני הזוג נלחם ומתעקש? בדרך כלל אנו מגלים בתהליך הטיפולי, סיבות משמעותיות שניצבות ברקע, למריבות שנראות על פני השטח סתמיות ושטחיות. הגילוי מאפשר להפסיק את הריטואל הקבוע של המריבות שאינו תורם ואף מגביר את הכעס וייאוש, ולעבור לדון בסיבות המשמעותיות שקיימות.

במהלך של המפגשים של  טיפול זוגי, בוחנים מהם הדפוסים שכל אחד מבני הזוג הביא עימו לזוגיות. כיצד דפוסים אלה הגיעו לחיו (בדרך כלל אנו מוצאים שדפוסים אלה שירתו אותו ועזרו לו להגיע להישגים), והאם כיום הם משרתים אותו או שאולי כדאי לעשות התאמות לדפוסים שיותר יהלמו את המצב כיום, ויתרמו לשיפור הזוגיות.
תוך כדי הטיפול הזוגי, בני הזוג מגדירים לעצמם, באיזה זוגיות הם רוצים להיות ואת הדרכים להגיע ליעדם.

Call Now Button